CEVİZ & SAĞLIK

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN GÜNDE 5-6 ADET CEVİZ 

Son yıllarda yapılan klinik ve bilimsel çalışmalar, her geçen gün cevizin sağlığa olumlu başka bir etkisini ispatlamaktadır. Cevizin insan sağlığına faydalarının bilinenden daha fazla olabileceği de ifade edilmektedir. Bu yüzden, ceviz, daha sağlıklı bir yaşam tarzı için her yaştan insanın mutlaka günlük diyetine eklemesi gereken gıdalardan en önde gelenleri arasında. Günde 5-6 tane ceviz tüketimi, bir insanın sağlığına katkıda bulunmasının en kolay yolu.

Ceviz ayrıca kilo yönetiminde de harika bir besindir. Cevizdeki doymamış yağ oranı çok yüksek olduğu için kesinlikle insan bünyesinde birikip kilo yapmaz. Yemeklerden önce yenilen birkaç ceviz açlık hissini azaltıp kişilerin daha az yemek yemesini sağlar. Yapılan araştırmalar, diyetlerinde ceviz yiyenlerin yemeyenlere oranla daha fazla kilo kaybettiklerini ve cevizin ayrıca fazla kilo alınmasını önleme konusunda katkılarının olduğunu da göstermiştir Dengeli bir diyet programının yanında alınan tutarlı miktarlardaki ceviz kilo vermede ve iştah kontrolünde yardımcı olacaktır.

BESİN DEĞERLERİ
Ataman Çiftliği cevizi besin değerleri (30 gr'da)

Toplam Yağ:
%30
Doymuş Yağ:
%9
İç Oranı:
%52
Nem Oranı:
%8
Kolesterol:
0
Diyet Lifi:
%8
Kalsiyum:
%2
Potasyum:
%4
Demir:
%4
Karbonhidrat:
%1

ZENGİN BESİN DEĞERLERİ

Yüksek oranda lif, protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez, çinko tekli - çoklu doymamış yağ ve flavonoid gibi önemli besin öğelerini içeren ceviz kalp damar hastalıkları, kanser, diabet ve sinir sistemi rahatsızlıklarına karşı vücudu koruyan,  beyin gelişimine ve fonksiyonlarına destek olan, insana kendini iyi hissettiren, zengin besin kaynaklarından biridir. Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarının riskini, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını azalttığı gibi klinik depresyona da iyi gelmektedir.

CEVİZ VE OMEGA 3

Ceviz kabuklu yemişler arasında en yüksek oranda Omega-3 yağı içeren besindir. Omega-3 yağının en önemli faydası kötü huylu (LDL) kolesterolü düşürmesi, aynı zamanda iyi huylu (HDL) kolesterolü yükseltmesidir. Trigliseridlerin düşmesine yardımcı olmak ve damarlarda plak oluşumunu azaltmak gibi sağladığı önemli faydaların yanında Omega-3, yağ yapısının yumuşak ve sıvı olması sebebiyle dopamin ve serotonin gibi kişiye kendisini iyi hissettiren nörotransmitterlerin hücreden içeri ve dışarı hareketlerini kolaylaştırarak hücrelere birbirleriyle iletişim kurmalarına yetecek düzeyde "esneklik" sağlar. Ayrıca iyi bir hafıza ve zihnin desteklenmesine de yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar cevizdeki Omega 3’ün kalp hastalıkları, kanser, felç, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, obezite ve depresyon’un azaltılması için etkili olduğunu göstermektedir.

CEVİZ VE ANTİOKSİDANLAR

Ceviz ayrıca içerdiği yüksek antioksidan içeriği ile de tanınır. 

Günlük aktiviteler, soluma, yeme, sigara veya hava kirliliğine maruz kalmak ve güneşin zararlı ışınları vücudumuzda sağlıklı yaşlanmayı olumsuz yönde etkileyen serbest radikallerin oluşmasına sebep olur. Bilimsel araştırmalara göre antioksidanlar bu serbest radikalleri kontrol altında tutabilme yeteneği sayesinde vücudu kronik yaşlanma, kardiovaskuler, nörolojik hastalıklardan ve kanserden korumaktadırlar. 

Ceviz, selenyum, melatonin, ellajik asit, gamma tocopherol, carotenoid ve polyphenolic gibi çok sayıda antioksidan madde içermektedir.

CEVİZ VE KALP SAĞLIĞI

Sağlıklı kolesterol seviyesini ve sağlıklı atardamarları destekleyen cevizin içeriğindeki yağ asitleri sayesinde kalp hastalıklarını önlemedeki etkinliği bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine destek vermesi ve kalp krizini tetikleyen damarlarda plak oluşumunu azaltması sebebiyle damar tıkanıklığı rahatsızlıklarının önüne geçerek kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlamaktadır. Buna ek olarak cevizin atardamarlar üzerinde, iltihaplanmayı azaltması ve tıkalı atardamarların açılması gibi etkileri vardır.

Kalbe giden damarlardaki tıkanma probleminin aynısı beyne giden damarlarda da olabilmektedir.  Çalışmalar göstermiştir ki, sağlıklı diyet’te alınan ceviz felce de sebebiyet verecek beyin damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir.

CEVİZ VE ŞEKER HASTALIĞI

Cevizin içeriğinde bulunan posa ve magnezyum, diyabetli bireylerde insülin ve glikoz düzeylerinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Diyabet gelişimini yavaşlatma özelliği olan ceviz Tip 2 diyabeti olanların kolesterol seviyesinin artmasını önler. 2002 yılında Harvard’da yapılan araştırmalar her gün, günde beş kez 3 gr ceviz yiyenlerin yemeyenlere oranla, tip 2 diyabet gelişiminin yavaşladığını göstermiştir.

Ayrıca,  ceviz insülin hassasiyetinin gelişmesine ve enerji tüketiminin artmasına da katkı sağlar. İnsulin direnci ve kilo diyabet hastalarının ortak sorunu olduğu düşünülürse, cevizden sağlanan bu faydalar kayda değerdir.

Cevizde bulunan doymamış yağlar, kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve düşük kolesterol seviyesi de kalp hastalığı riskinin azalmasına yardımcı olur. Ceviz kötü kolesterolü düşürmesi özelliğiyle kalp ve damar hastalıklarına daha yatkın olan tip 2 diyabet hastalarına özellikle tavsiye edilmektedir. 

CEVİZ VE SİNİR SİSTEMİ

Ceviz, içerdiği linoleik ve alfa linoleik asit, E ve B6 vitaminleriyle, sinir sistemimiz için mükemmel bir besin ve tam anlamıyla “beyin destekleyicisi” dir. Şekil olarak da beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştirmektedir. Asya'da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

Günümüz modern toplumunda binlerce insanın derdi olan depresyona karşı savaşta da ceviz önemli bir yere sahip. Cevizin hafif antidepresan özelliği, içindeki içeriğindeki ‘triptofan’dan kaynaklanıyor. Triptofan, beynimizde duygu durumunu kontrol eden önemli bir beyin kimyasalı olan serotonine dönüşerek olumlu etki yapıyor.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor. Yatmadan önce yenilen yarım avuç içi kadar cevizin içindeki triptofan ve melatonin, iyi bir uykuya yardımcı olabilir.

CEVİZ VE CİLT SAĞLIĞI

Cildimiz, vücudumuzun cevizin içerdiği antioksidanlar ve çoklu doymamış yağ asitlerinden en çok faydalanan bölümlerinden biridir. Cevizin içindeki antioksidanlar yaşlanmayla oluşan etkilerin azaltılmasına yardımcı olurken faydalı yağ asitleri de cildimizi içeriden nemlendirip korumaktadır. Oldukça çeşitli ve zengin bir mineral içeriği olan ceviz, diş tırnak ve kemik gelişimi açısından da faydalıdır. Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir ruh hâlinin de göstergesi ve destekleyicisidir.